Zmiany wprowadzone

$h=Piesza Masa Krytyczna znów wyszła na ulice
$k=relacje, piesi, srn.aktualnosci, warszawa
$a=Marcin Jackowski, Maciej Sulmicki
$d=2018.06.16
$z=
$o=
$b=

W sobotę 16 czerwca przez stolicę przeszła druga Piesza Masa Krytyczna. Podobnie jak za pierwszym razem [[piesza_masa_krytyczna_relacja-179]] rozpoczęła się przy rondzie de Gaulle'a.

#Relacja z marszu

piesza_masa_krytyczna_100.jpg
Ekipa Zielonego Mazowsza przyszła na miejsce zbiórki per pedes.

piesza_masa_krytyczna_101.jpg
Kiedy do ostatniej chwili trwały przygotowania plansz z hasłami...

piesza_masa_krytyczna_102.jpg
...nie próżnowali też licznie obecni dziennikarze i fotoreporterzy. Na zdjęciu wypowiada się pani Zofia, która razem z mężem i sąsiadami zabiegała o przejście dla pieszych zamiast kładki na ul. Czerniakowskiej przy Chełmskiej i po wieloletniej walce odniosła sukces.

piesza_masa_krytyczna_103.jpg
Oficjalne powitanie i rozpoczęcie zgromadzenia.

piesza_masa_krytyczna_104.jpg
Drzewa przy miejscu zbiórki i chmury dawały osłonę przed słońcem. Niestety, podczas marszu można było poczuć się jak w tropikach i doświadczyć skutków braku drzew pełniących zbawienną rolę podczas upałów.

piesza_masa_krytyczna_104b.jpg
Przejście Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży, pokazało, kto może w Warszawie czuć się po królewsku. Po przejęciu parkingów na placu przez miasto, samochody mogą najeżdżać maskami na przylegający chodnik. Dla pieszych, po odjęciu skrajni od strony jezdni, zostaje metr chodnika.

piesza_masa_krytyczna_105.jpg
Na placu Trzech Krzyży proporcje między zielenią a asfaltem i betonem mówią same za siebie. Właściwie jest to parking i węzeł drogowy. Miejsce dla zgromadzenia znalazło się dzięki sobotnim pustkom na parkingu.

piesza_masa_krytyczna_105b.jpg
Obecni na Masie subtelnie sugerowali, że można tę przestrzeń wykorzystać lepiej.

piesza_masa_krytyczna_106.jpg
Następnie pochód przeszedł ul. Mokotowską w szpalerze zaparkowanych samochodów.

piesza_masa_krytyczna_107.jpg
Ich nadmiar sprawia, że gdy latem w sposób zupełnie naturalny gastronomia próbuje wyjść na powietrze, koliduje to z podstawowymi funkcjami chodników, a klientów zmusza do oglądania karoserii.

piesza_masa_krytyczna_107b.jpg
Oczy otwarte na Warszawę codziennie przyglądają się zmaganiom "biedapieszych" na kostce Bauma.

piesza_masa_krytyczna_112.jpg
Na jednym z postojów Ludmiła, „kobieta po przejściach podziemnych”, przypomniała o patologicznym obszarze ronda „Czterdziestolatka”. Mimo że potrzeba przejść naziemnych jest tam szczególnie oczywista, władze miasta od trzech lat robią wszystko, by odwlec jej zaspokojenie [[43_latek-186]].

piesza_masa_krytyczna_108.jpg
Na Kruczej ostało się trochę drzew. Ale niewiele zyskuje na tym klimat ulicy zdominowany asfaltową rzeką jezdni – niebezpieczną, niewygodną, tłoczącą rozpalone powietrze do wysp ciepła.

piesza_masa_krytyczna_109.jpg
Po godzinnym spacerze przez przegrzane miasto uczestnicy mogli odsapnąć w cieniu drzew na placu Konstytucji (dziwnym trafem przeoczonych przez ministra Szyszkę) i przygotować się do kulminacyjnego punktu programu czyli...

piesza_masa_krytyczna_110.jpg
...wyścigu z czasem, który daje tu pieszym sygnalizacja świetlna. Trzeba biec, aby w jednym cyklu pokonać obie jezdnie.


piesza_masa_krytyczna_110b.jpg
Zwycięzcy wyścigu przy brawach publiczności łapią oddech po ćwiczeniach zapewnianych przez stołecznych drogowców.

piesza_masa_krytyczna_111.jpg
Na koniec rower towarowy dowiódł swej użyteczności i pojemności, mieszcząc wszystkie plansze z hasłami.

#Nieobecni

W ubiegłorocznej masie uczestniczył dyrektor ZDM Łukasz Puchalski [[piesza_masa_krytyczna_relacja-179]]. Tym razem mimo licznych zapowiedzi marszu w mediach nie pojawił się na nim żaden urzędnik z ratusza. Czyżby decydenci obawiali się pytań, kiedy wprowadzą obiecane zmiany na rondzie Czterdziestolatka [[43_latek-186]] i kiedy zmianę ich nastawienia do pieszych da się wreszcie odczuć nie tylko w słowach ale i w czynach?Zmiany oczekujace na akceptacje

Brak zmian.