Nie bierz do lasu spalin i hałasu - zachęcały w niedzielę palmową organizacje ekologiczne oraz mieszkańcy Bielan. Minęło już półtora roku od poprzedniej tego typu akcji [zobacz >>>], a hasło nic nie straciło na aktualności.

Jedyne, co udało się w rezerwacie ograniczyć, to ruch... rowerów [zobacz >>>]. Dyspensę dla cyklistów wprowadzono tylko czasowo i tylko na dwóch ciągach [zobacz >>>].

Ksiądz proboszcz na początku wypatrywał gości...

...i powitał też grupę mieszkańców, rowerzystów i ekologów kontestujących motoryzacyjne nieumiarkowanie. Może jest szansa na wspólne krzewienie nauk kościelnych autorytetów, które ekolodzy przypomnieli w niedawnym wystąpieniu do księdza [zobacz >>>]?

Widok na rezerwat przyrody "Las Bielański". Niestety, w Warszawie to samochody są pod szczególną ochroną.

Być może już czas uruchomić kościoły szybkiej obsługi, typu "drive-in", w których można by uzyskać odpuszczenie grzechów, łyknąć komunię i dać na tacę bez wychodzenia z ukochanego samochodu. Tylko czy naprawdę musi się to odbywać w rezerwacie?

Większość wiernych posłuchała jednak apelu księdza proboszcza i udała się do kościoła na piechotę.

Niektórzy na rowerze.

Tym razem, dzięki prewencyjnym działaniom Straży Miejskiej, która błyskawicznie reagowała na próby nielegalnego parkowania, piesi i rowerzyści mogli przynajmniej swobodnie korzystać z gruntowego pobocza.

Smród i hałas były jednak na tyle uciążliwe, że wracający z kościoła chętnie podpisywali się pod listem otwartym w sprawie lepszej ochrony Lasu Bielańskiego i ograniczenia ruchu na ul. Dewajtis [zobacz >>>]. Zrobiło to prawie 300 osób.

Dużą popularnością cieszyły się też mapy "Bielany na rowerze".

Parkingów rowerowych jak nie było tak nie ma.

Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z przyrodą Lasu Bielańskiego, o 12 wyruszyła wycieczka ornitologiczna poprowadzona przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.

A chwilę potem - rowerowa wizytacja nowych szlaków.

Ale przy stoisku promującym ekologiczny umiar tłoczno było do końca akcji.

Polecamy uwadze czytelników nową wersję tekstu o aspektach moralnych sporu o samochody w Lesie Bielańskim [zobacz >>>].

Jak zawsze zachęcamy do przesyłania uwag i komentarzy na adres bielany [na] zm.org.pl. Odwiedzasz Las Bielański? Chcesz się włączyć do wspólnych działań na rzecz środowiska? Nie czekaj, napisz do nas! Wypowiedz się na forum! Razem zrobimy więcej.