$h=Plac Unii Lubelskiej na nowo
$k=$k=śródmieście, mokotów, srn.stanowiska, srn.aktualności
$a=Paulina Sikorska, Maciej Sulmicki, Witold Weszczak
$d=..$d=2016.01.15
$z=120
$z=
$o=
$b=
śródmieście, mokotów, srn.stanowiska, srn.aktualności
2016.01.15
pul_na_lepsze-161-16.jpg
Za rogatkami stanowiącymi niegdyś granicę Warszawy rozlewa się obecnie morze asfaltu, z siedmioma pasami w jednym kierunku (na północ).
pulawska79-149.jpg
Jest to tym bardziej zastanawiające, że od południa (Puławską) do placu prowadzi półtora pasa ruchu: jeden na wprost (drugi pojawia się tuż przed przejściem dla pieszych) i jeden do jazdy na wprost lub skrętu w prawo w Waryńskiego. Ta druga ulica została wybudowana, by nie prowadzić intensywnego ruchu samochodowego przez place Unii i Zbawiciela oraz umożliwić przekształcenie Marszałkowskiej w atrakcyjną przestrzeń publiczną.
pul_na_lepsze-161-19.jpg
Póki co jednak przestrzeń ta jest w dużej mierze monofunkcyjna - służy przede wszystkim generowaniu ruchu samochodowego, a przy okazji spalin i hałasu. Warunki ruchu rowerowego trafnie symbolizują dwie drogi dla rowerów, kończące się ślepo przed placem - w al. Szucha i przy Puławskiej. Warunki ruchu pieszego nie są lepsze, zwłaszcza biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia odpowiedniej jakości przestrzeni.
pul_na_lepsze-161-06.jpg
Dlatego plac Unii Lubelskiej wymaga gruntownej modernizacji. Przedstawiamy naszą koncepcję placu jako atrakcyjnej przestrzeni wielofunkcyjnej.
pul_na_lepsze-161-05.jpg
Przywrócenie formy ronda pozwoli na efektywną obsługę wszystkich relacji, bez niepotrzebnego stania na światłach.
pul_na_lepsze-161-04.jpg
Wyniesienie przejść na ulicach lokalnych oraz uniemożliwienie wyprzedzania na przejściach przez zjazdy z ronda zapewni bezpieczeństwo i dobre warunki ruchu pieszym.
pul_na_lepsze-161-07.jpg
Znormalizowanie przekroju przyległych jezdni lokalnych (Bagateli, Klonowej) stworzy dość miejsca zarówno na miejsca parkingowe, jak i szpalery drzew i wygodne chodniki.
pul_na_lepsze-161-08.jpg
Lekkie przesunięcie torowiska pozwoli lepiej wykorzystać jezdnię serwisową Puławskiej oraz wytworzyć miejsce na drzewa, szeroki chodnik, infrastrukturę rowerową i miejsca parkingowe.
pul_na_lepsze-161-13.jpg
Przekształcenie placu znacząco ułatwiłoby realizację odkładanego od kilku lat wyznaczenie kontrapasa na Marszałkowskiej, przy okazji znacząco ułatwiając ruch pieszy.
pul_na_lepsze-161-17.jpg
Nie byłoby już potrzeby stania na czerwonym przy pustej jezdni.
pul_na_lepsze-161-18.jpg
Możliwe byłoby również wygodne przechodzenie przez al. Szucha.
pul_na_lepsze-161-14.jpg
Dwa pasy na wlocie ronda stanowią dobry kompromis między wygoda kierowców a pieszych - kierowca bowiem i tak musi zwolnić przed wjechaniem na rondo.
pul_na_lepsze-161-02.jpg
Ograniczenie przekroju ul. Boya-Żeleńskiego pozwoli na wyznaczenie drogi dla rowerów, poprawę widoczności pieszych, brak konieczności chodzenia wokół rogatki, oraz wyznaczenie pasa do parkowania po północnej stronie ulicy.
pul_na_lepsze-161-11.jpg
Dostępna przestrzeń powinna być wykorzystana do różnych celów, umożliwiając zarówno wygodne poruszanie się, jak i inne formy spędzania czasu. Na wizualizacji teren zielony między Puławską i Klonową uzupełniony o siłownię plenerową.
pul_na_lepsze-161-12.jpg
Widok od strony Polnej.
pul_na_lepsze-161-21b.jpg
Widok na wyjazd z Polnej - stan obecny.
pul_na_lepsze-161-03.jpg
Na środku placu, jak też wokół jezdni, znajdzie się miejsce na zieleń. Na wizualizacji przewrotnie przywrócono Pomnik Lotnika do przedwojennej lokalizacji. Nie jest to element konieczny, ale na pewno konieczne są gruntowne zmiany, by plac Unii Lubelskiej stał się placem na miarę stolicy państwa Unii Europejskiej.
Brak zmian.